Szkoła Podstawowa nr2 w Ziębicach im.Henryka Sienkiewicza indeks

                                    pl. Wolności 1       
                              57-220 Ziębice
                             tel./ fax.074-819-15-76
                            e- mail: sp2ziebice@vp.pl
                            www.sp2.ziebice.pl

 

Strona GłównaSzkołaPatron szkołyHistoria szkołyTradycja szkołyMy w środowiskuPriorytety Nasze sukcesyStatutKadraKontaktSekretariat

UczeńRegulaminPo lekcjachSamorządKlasyPlan lekcji

NauczycielSukcesyPublikacje

RodzicRada Rodziców

              Aktualności                          Aktualności

Biblioteka

Świetlica

Pedagog

Album

Archiwum

Dokumenty

Ankiety

Linki

Ziębice

                  Uwaga           Uwaga         Uwaga           Uwaga

               Dnia 31 maja 2008 roku w szkole odbędą się uroczystości    jubileuszowe związane  z 60-leciem istnienia szkoły. Wszystkich absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach prosimy o kontakt drogą @-mailową Dokładne informacje będą podawane na bieżąco w prasie lokalnej i na stronie internetowej szkoły.

                      

                                      

   Chcesz chronić przyrodę, najpierw zmień swoje nawyki i myślenie!

                                   

 Tyle śmieci jest na świecie, tyle brudu wokół nas!

 Wszędzie śmieci  znajdziecie!

 Na porządki nadszedł czas!

 Niech się lasy zazielenią - niech śmieci zniknie ślad!

 Posprzątajmy ziemię, posprzątajmy świat.

                 

Sortujmy śmieci, aby każdy odzyskany surowiec                        służył nam wiele lat!

Kto śmieci sortuje życie naszej planety ratuje!  

                               

                                         Odpady komunalne

 Odpady wytwarzane w wyniku działalności bytowo-gospodarczej człowieka w środowisku miejskim i osiedlowym ( np. działalność handlowa, oświatowa itp.).

                                          Odpady przemysłowe

Odpady wytwarzane jako produkty uboczne podczas procesów produkcyjnych, głównie w górnictwie węgla kamiennego, górnictwie i hutnictwie rud żelaza i metali kolorowych oraz przemyśle energetycznym. Odpady przemysłowe to najczęściej spotykany rodzaj  odpadów w środowisku naturalnym.

                                             Recykling

Odzyskiwanie z odpadów substancji i wykorzystywanie ich ponownie jako surowce  wtórne (metale żelazne i kolorowe, makulatura, szmaty, szkło, surowce przydatne do produkcji półfabrykatów, materiały do budowy dróg, rekultywacji i niwelacji terenu)

                                          Segregacja odpadów

Zabieg przeprowadzany przed utylizacją  odpadów mających  na celu oddzielanie surowców wtórnych (szkło, papier, metale) od pozostałych odpadów.

Bibliografia:

1.Grodzińska-Jurczak M.: Wybrane zagadnienia ochrony środowiska.Kraków:LEM.Wyd.1.1996.ISBN 82-85896-12-0

2.www.wikipedia.pl

                                                                       J. Złocińska kl.I V b

*******************************************************************************************************Gr

 

          Sortujmy odpady!  Przyroda w naszych rękach!

Zbierajmy baterie!

 Zużyte baterie zawierają  szkodliwe metale ciężkie,                              które przenikając do gleb i wód powodują ich zatrucie!!!                        Dzięki naszej zbiórce szkodliwe odpady                                                     nie będą zatruwać środowiska!

          W Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza odbyła się pierwsza tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez „Reba” Organizację Odzysku S.A. „ Zbieramy zużyte baterie."

 Od września do grudnia zebraliśmy 80 kg baterii.

   I miejsce zajęła klasa I „b”, która zebrała 24 kg baterii,

   II miejsce klasa  II „b” 20 kg baterii,

  III miejsce klasa III „b”  15 kg zużytych baterii.

 Nagrody ( piłki, gry i programy komputerowe) ufundował organizator czyli Organizacja Odzysku „Reba”.

W ramach podnoszenia świadomości ekologicznej naszych uczniów szkoła cyklicznie uczestniczy w tego typu konkursach.

       

 

 

******************************************************************************************

                                         

 MOŻNA PRZEKAZAĆ 1% SWOJEGO PODATKU   NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO  – zamiast do budżetu Państwa.

Jedną z takich organizacji jest STOWARZYSZENIE  EDUKACJA działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach, które zostało zarejestrowane      w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000037539

        1% podatku dla Stowarzyszenia Edukacja to:

      wakacje, ferie, wycieczki dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Ziębice, stypendia, zajęcia pozalekcyjne, ciepły posiłek,  wspieranie uzdolnień i zainteresowań, pomoc dzieciom z dysfunkcjami oraz wiele innych działań.

 

Stowarzyszenie „Edukacja”

 pl. Wolności 1 :: 57- 220 Ziębice

 KRS 0000037539

 Nr rachunku: 55 9533 1072 2007 0002 4115 0001

                  www.stowarzyszenie-edukacja.prv.pl

 

         

  

         Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych                                moc życzeń przesyłają  wszystkim rodzicom i Przyjaciołom Szkoły

                                                              uczniowie

Na Wielkanocnym stole baba się rozpycha,                        mówiąc do mazurka: "Ale jestem pycha".                                   A mazurek prycha do czekoladowych kurek:                            "To jasne jak słońce, że jam lepszy od początku po końce."   Jajka bardzo się zgniewały,                                          mazurkowi przyganiały:                                                      Każdy powie, że jajko na zdrowie, a mazurek niedobry!  Odezwał się zza firanek okienny papierowy baranek: "Przestańcie sobie przyganiać. Bardzo was proszę.                     Bo kurki zjem po trosze, a jajka całe na twardo.         Przysięgam na palmę z kokardą". Palmy się pogniewały...       I oto nasz wierszyk cały.

 wyszukała  w Internecie P. Szczepańska i A. Karpińska kl. VI a 

              

 

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 

Spotkanie  z przewodnikiem górskim

       

            Dnia 6.03.2008 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie             z przewodnikiem górskim panem Witoldem Barylakiem,                   który opowiadał o  pasji turystycznej oraz przedstawił prezentację multimedialną ze swojej wyprawy  w najwyższe góry na świecie - Himalaje.                                                                                          Wyprawa w takie góry musi być odpowiednio zorganizowana. Osoby, które chcą się wybrać na taką wycieczkę muszą przejść szereg badań w celu sprawdzenia, czy organizm jest całkowicie zdrowy i jest w stanie znieść ekstremalne warunki wysokogórskie. Każdy kto chciałby zdobywać ,,Koronę świata”, czyli najwyższe szczyty Himalajów powyżej 8000 m.n.p.m.  musi posiadać uprawnienia do wspinaczki górskiej. Przewodnik górski poinformował nas, że bez odpowiedniego sprzętu nie można chodzić po górach.                                        Opowiedział nam o  specyficznym klimacie wysokogórskim.                   W Himalajach można zaobserwować piętrowość zarówno w roślinności , jak i krajobrazie. Najniżej  jest dżungla, gdzie jest bardzo ciepło, potem im wyżej w góry tym jest coraz chłodniej. Pan  Witold Barylak mówił, że tubylcy żyją tam skromnie. Zaprezentował nam swoje pamiątki oraz różnego rodzaju amulety. Uczniowie mogli zagrać na instrumencie z Nepalu. Na koniec spotkania uczniowie  obejrzeli zdjęcia z wyprawy.

            

        przewodnik górski Witold Barylak

 

        

  #########################################################

 

Baby !    Ach  te baby !

Zaśpiewali chłopcy wszystkim paniom i dziewczynkom !

        

 Dnia 10.03.2008 r. na długiej przerwie odbył się krótki, ale jakże przyjemny apel z okazji Dnia Kobiet. Dzieci z Kółka Recytatorskiego pod kierunkiem .L.Sobolewskiej i Kółka Teatralnego pod kierunkiem P.Kozdrowskiej przygotowały humorystyczne scenki z życia kobiet. Część artystyczna była urozmaicona piosenkami przygotowanymi pod kierunkiem nauczyciela muzyki J.Chwedeczko.

  Na pożegnanie chłopcy odśpiewali ,,Sto lat" i wręczyli wszystkim paniom pracującym w szkole kwiaty i laurki własnoręcznie wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej.

 Apel bardzo się paniom podobał, żeby sprawiedliwości stało się zadość, został powtórzony dla wszystkich koleżanek i uczennic szkoły, wszak w tym dniu nie wolno pominąć żadnej kobiety!

        

        Małe kobietki plotkowały między sobą ...

       

        

       

 A koledzy już czekali z kwiatami:

      

 

 

      

                „Dzień Kobiet”

Dzień kobiet to od dawna wielkie święto...

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca .

Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze                                                     z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet.

Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911.                                                    W Polsce szczególnie popularne w okresie PRL. 

Zazwyczaj w tym dniu mężczyźni powinni wręczać kobietom upominki, w PRL takim szablonowym upominkiem były goździk i rajstopy. W niektórych państwach, w których obchodzone jest to święto, odbywają się manifestacje feministek domagających się zrównania statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, a w szczególności w miejscu pracy. W Republice Federalnej Niemiec od 1986 roku utarł się zwyczaj wręczania     w tym dniu kobietom róż; hasłem święta w tamtym roku było :                                     "Wir wollen Brot und Rosen" ("Chcemy chleba i róż").                                                        W Polsce imprezy te określane są przez manifestujące kobiety mianem Manify.

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem.

                     „Sławne kobiety w Polsce”            

Maria Skłodowska_Curie Niektóre kobiety wywodzące się z Polski miały więcej szczęścia niż inne…

Maria Skłodowska-Curie otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla. Odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze Rad i Polon… Nazwa „Polon” od jej polskiego pochodzenia i na cześć swojej ojczyzny!  W skutek długotrwałej pracy przy promieniowaniu Maria miała duże kłopoty ze zdrowiem. W skutek dalszych chorób zmarła 4 lipca 1934 roku w Sancellemoz w Szwajcarii w wieku 67 lat.

 

 

 

 

                                                    wyszukały:  R. Pocik, K. Janeczek ,I.Gniewczyńska

       Maria Skłodowska-Curie                                                

                                                     

   ****************************************************************************

      

             Zbiórka baterii  w  naszej  szkole!

              Najlepsi zbieracze zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi!

    

          W Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza odbyła się pierwsza tegoroczna edycja konkursu organizowanego

 przez „Reba” Organizację Odzysku S.A.

„ Zbieramy zużyte baterie".

Od września do grudnia zebraliśmy 80 kg baterii.

 

 

I miejsce zajęła klasa I „b”, która zebrała 24 kg baterii,

II miejsce klasa  II „b” ,zebrała 20 kg baterii,

III miejsce klasa III „b”  zebrała15 kg zużytych baterii.

 

 

Nagrody ( piłki, gry i programy komputerowe) ufundował organizator czyli Organizacja Odzysku „Reba”. W ramach podnoszenia świadomości ekologicznej naszych uczniów nasza szkoła nadal będzie uczestniczyć w tego typu konkursach.

 

     

 

 

 

       

       

I SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

,, MISTRZ MATEMATYKI ” KLAS I – III

W ROKU SZKOLNYM 2007 / 2008

        Po raz pierwszy 28 lutego 2008 roku

w Szkole Podstawowej nr 2  im.H .Sienkiewicza w Ziębicach odbył się        Szkolny Konkurs Matematyczny klas I – III ,, Mistrz Matematyki ” .

   Organizatorem konkursu jest nauczycielka kształcenia zintegrowanego Violetta Okaj . W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas I – III . Otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły mgr Dorota Hirkowska . Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie :

- mgr Violetta Okaj , mgr Krystyna Siemieniec , mgr Anna Tomczuk . Panie są nauczycielkami kształcenia zintegrowanego .

   Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test, w którym były zadania o różnym stopniu trudności .Test trwał 60 minut .

         

Mistrzami Matematyki zostali uczniowie :

Patrycja Bartkiewicz – klasa I

Agata Dykas – klasa II

Anna Adamowska – klasa III.

Wicemistrzowie Matematyki to uczniowie :

Jan Niemczyk, Wioletta Golemo – klasa I

Monika Kwiecień, Katarzyna Wróbel – klasa II

Szymon Biernat, Adam Mikołajczyk – klasa III .

   Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy udziału a laureaci dyplomy i nagrody rzeczowe . Konkurs odbył się w miłej atmosferze a uczniowie czekają już na kolejny .

   Cytując słowa Jeen Fawel:

,, Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy i jak . ” mamy nadzieję, że wśród naszych dzieci znajdzie się wielu wspaniałych matematyków .          

                                                                                         mgr Violetta Okaj 

         

                                              

          Żegnamy zimę na krytym lodowisku!

             

 

 

    Klasy IV b i V b  z wychowawcami pojechały do Świdnicy, aby na krytym lodowisku pożegnać zimę...Wszak już wkrótce Pierwszy Dzień Wiosny!!!

        

             

 

          Chociaż następnego dnia wszystkich bolały kości i każdy na pamiątkę przywiózł odciski wszyscy chętnie pojechaliby jeszcze raz!

                 

                 

********************************************************************************************

                                 

Na pożegnanie ferii zimowych !

          

           Na pocieszenie, że nie było w tym roku prawdziwego śniegu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach pojechali na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój oraz do pięknego Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin w Wambierzycach.
O to, żeby uczniowie szkoły poznawali historię powstawania papieru zadbali opiekunowie wycieczki panie: Lucyna Sobolewska, Renata Ziółkowska oraz Dorota Wrona-Popko. W początkowej fazie zwiedzania muzeum poznaliśmy maszyny na jakich kiedyś pracowano, a następnie pod okiem pracownika muzeum dzieci mogły własnoręcznie wykonać kartkę papieru czerpanego, którą później otrzymały na pamiątkę.
W drodze powrotnej pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie zwiedziliśmy przepiękny kościół, kupiliśmy pamiątki oraz wykonaliśmy wspólne zdjęcie.
Następnie zwiedziliśmy gospodarstwo pana sołtysa Mariana Gancarskiego, który założył mini ZOO, w innych zakątkach gospodarstwa zobaczyliśmy stare przybory szkolne, artykuły gospodarstwa domowego, banknoty i monety oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Nie będziemy zdradzać co jeszcze, bo każdy z nas powinien pojechać i zwiedzić Skansen w Wambierzycach. Pogoda dopisała, humory także i już dziś wiemy, że wrócimy z pewnością do Dusznik na lekcje muzealne.
Mamy też w planach zwiedzenie ruchomej szopki w Wambierzycach, która w dniu naszej wycieczki była zamknięta.   

                                                                         katecheta Renata Ziółkowska

            

******************************************************************************************

 

                                                    

Rozstrzygnięty  Konkurs Literacki i Plastyczny

,,Bohaterowie z nowel H.Sienkiewicza"

 Nagrody zostaną wręczone na uroczystym apelu!

 W konkursie  zwyciężyli  najlepsi z klas :

klasa Ia –Aleksandra Kozioł         na 5 osób

 3  wróżnienia (maskotki):

-Dawid Bafia, Dawid Kuś, Katarzyna i Izabela Cente-Bury

 klasa Ib  -Klaudia Kłębowska       na  16 osób

 4 wyróżnienia( maskotki):

-Natalia Magiera, Szymon Tworek, Patrycja Bartkiewicz, Julia Wojciechowska

klasa IIa –  Martyna Filipek  na  8 osób

klasa IIb     Agata Dykas  na  16 osób.

klasa IIIa    Kamila Świdzińska na 14 osób

klasa III b   Aleksander Tomczuk na 17 osób

klasa IV a   Agata Kołsut na 7 osób

klasa IV b   Justyna Złocińska  na 15 osób

klasa Va     Damian Jaskulski na 15 osób

klasa Vb     Natalia Jajor na  3 osoby

klasa V c    Aleksandra Sobczuk na 16 osób

klasa VI a   Klaudia Cholewa  na 9 osób

klasa VI b   Ilona Korchan na 10 osób

klasa VIc      Adam Kruk na 7 osób  

                  

**********************************************************

 

Z okazji Dnia Kobiet  dla wszystkich pań, mam, babć i koleżanek z naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia!

grzeczni i niegrzeczni chłopcy

=================================

Najlepsi uczniowie naszej szkoły

w pierwszym semestrze 2007/2008

Klasy młodsze:

A.Dwojak, A Jajor, M.Śliwa, K.Wajda, A.Krasińska,

W.Golemo, A.Kawa, I.Cente-Bury, K.Cente-Bury, A.Kozioł, Sz.Śliwa,

P.Bartkiewicz, N.Magiera, J. Niemczyk, N.Ochał, Sz.Tworek, J.Wojciechowska,

M.Filipek, K.Cirka, S.Sendor, K.Zarówny,

M.Chodań, A.Dykas, M.Kwiecień, I. Jakubowska, K.Panas, P.Skwarek, M.Kawa,

Sz.Biernat, K.Startek, W.Ochał, M.Stanowska,

A.Mikołajczyk, A.Adamowska, A. Tomczuk,

Klasy starsze:

Sz.Krasiński, A.Kołsut, I.Gniewczyńska, A.Wolny,

W.Łach, J.Złocińska, J.Siembida, W.Laszczyńska,

K.Gałwa, S.Brachowski, A.Rajczakowski, K.Połczyński, J.Bednarski,N.Posadowska, M.Cholewa,

N.Jajor, K.Szczerban, W.Gurtatowska, I.Bez, A.Zając,

A.Przyczyna, A.Szkolarz, J.Woyciechowski, W.Jaremko, A.Sobczuk,

A.Bober, A.Hyla, K.Cholewa, D.Wawrzyniak, Ł.Skowroński,

A.Bednarz, I.Korchan, K.Frydrych, Ł. Zańko, A.Gołębiowska, B.Czuchnowski, A.Kruk,

 

Po pierwszym semestrze dla uczniów , którzy osiągnęli najwyższe wyniki przyznano nagrody finansowe:

Stypendia sportowe:

Natalia Kucharczyk

Kamil Połczyński

           Stypendia naukowe:                                                                                                          

  1. S. Brachowski – Va

  2. K. Gałwa –Va

  3. N. Jajor – Vb

  4. K. Szczerban – Vb

  5. A. Przyczyna –Vc

  6. A. Szkolarz – 5c

  7. A. Bober – VI a

  8. A. Bednarz – VI b

  9. K. Frydrych – VI b

  10. I. Korchan – VI b

  11. A. Kruk – VI c

          Najlepsi  uczniowie w naszej szkole

    

 

 

 

********************************************************************************************

 

 

          Piłka Ręczna w naszej szkole

      W dniach 11-13.01.2008r. drużyna chłopców z naszej szkoły wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju piłki ręcznej w Szczecinie.

 

    

 

  

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Konkurs Recytatorski

        ,,Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono....”

                                                       Wisława Szymborska

 

      5 lutego 2008 r. w SP2 w Ziębicach odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym wzięli udział uczniowie klas IV i V. Zmagali się z trudną sztuką recytacji wierszy znanej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy konkursu poznali wcześniej twórczość pisarki, o której mówi się że pisze mało!?

      Obliczono, że W. Szymborska wydała  do tej pory zaledwie dwie i pół setki wierszy. Być może dzięki temu ograniczeniu są one prawie bez wyjątku arcydziełami. W każdym razie od połowy lat pięćdziesiątych należy do ścisłej czołówki polskich i europejskich poetów. Literacką Nagrodę Nobla za rok 1996 otrzymała za "poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

      Wiersze W. Szymborskiej stały się wyzwaniem dla recytujących uczniów. Jak modulacją głosu przekazać myśli, uczucia i prawdy ponadczasowe?

     Zebrani na widowni uczniowie z klas IV mogli przekonać się, jak poezja przemawia do  każdego człowieka... Tyle ile było osób na sali, tyle było różnych refleksji, a Jury w składzie: B.Hrehorowska i H.Sawicka zgodnie stwierdziły, że chociaż wiersze Wisławy Szymborskiej nie są najłatwiejsze do recytacji, uczestnicy konkursu dali z siebie wszystko, aby poprzez swoje indywidualne interpretacje przekazać to co, w życiu jest najważniejsze:  uczucia! Szanujmy je i pielęgnujmy. Nie wstydźmy się ich okazywać. Nauczmy się je cenić!

       Konferansjerzy konkursu I.Gniewczyńska i W.Noculak z kl.IV a wprowadzali wszystkich w tematykę kolejnych wierszy i wspaniale sprawdzili się  w roli komentatorów. 

          

 

Pochwały należą się również wszystkim słuchaczom, którzy podczas recytacji  podjęli próbę zamyślenia się nad słowami, które tego dnia deklamowali ich koledzy.

    Poziom recytacji był wyrównany, ale Jury szybko i jednomyślnie wydało werdykt:

I miejsce           Kornelia Wiśniewska z kl.IVa

    

   Kornelia Wiśniewska recytuje wiersz W.Szymborskiej ,,Nienawiść"

 

II miejsce         Szymon Krasiński  z kl.IV a

III miejsce        Wioleta Jaremko z kl.Vc

Wyróżnienie     Agata Zając zkl.Vb

    Nagrodę Publiczności zebrani na sali uczniowie jednomyślnie przyznali Agacie Zając z kl.Vb.

 

    

                                                                                               bibliotekarz Edyta Sendor

*******************************************************************************************

V GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY MISTRZOWIE MATEMATYKI  2007/2008 ROKU  

 

Po raz piąty 01.02.2008 w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Ziębicach odbył się Gminny Konkurs Matematyczny. Inicjatorem  i  organizatorem  konkursu  jest nauczyciel matematyki  Szkoły Podstawowej  nr 2 – mgr Anna Grabiec. W  konkursie  wzięło  udział  28 uczniów  z  klas  IV-VI ze szkół  podstawowych  Gminy  Ziębice, w  tym:                         

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 – Ziębice
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 – Ziębice
  • Zespół Szkół Samorządowych – Henryków

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie :

- mgr  Anna Grabiec – nauczycielka matematyki w SP Nr 2

- mgr  Iwona  Damm – nauczycielka matematyki w SP Nr 4

- mgr  Ewa  Krawiec – nauczycielka matematyki w ZSS Henryków

Uczniowie – uczestnicy konkursu matematycznego rozwiązywali  test przez 60 minut.                                               

Komisja konkursowa  wyłoniła z każdego poziomu wiekowego  Mistrza  V GMINNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

        Mistrzami w V GMINNYM  KONKURSIE  MATEMATYCZNYM zostali uczniowie:

·         Szymon  Krasiński  – ucz. kl. IV SP Nr 2 – Ziębice

·         Jan Harasimowicz – ucz. kl.V SP Nr 4 – Ziębice

·         Łukasz Nenkin – ucz. kl. VI SP Nr 4 – Ziębice

 

   

 

 

 

  Miejsce  drugie  zdobyli uczniowie:

  • Patrycja Nowosiad – ucz. kl. IV SP Nr 4-Ziębice
  • Przemysław Dawidowicz – ucz. kl. V ZSS Henryków
  • Łukasz Skowroński – ucz. kl. VI SP Nr 2 – Ziębice

Miejsce  trzecie  zdobyli  uczniowie:

  • Jakub Siembida – ucz. kl. IV SP Nr 2 – Ziębice
  • Jędrzej Woyciechowski – ucz. kl. V SP Nr 2 – Ziębice
  • Aleksander Hyla  – ucz. kl. VI SP Nr 2 - Ziębice

Mistrzowie otrzymali  dyplom mistrza, statuetkę „Oskar – Mistrz  Matematyki” oraz nagrodę książkową. Wicemistrzowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy udziału w konkursie.

      

Konkurs zakończył się w miłej i przyjaznej atmosferze.                                       

                                                    mgr Anna Grabiec

 

                  KONCERT KOLĘD W SZKOLE


Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów,
ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą siebie samego".

                                                                              Jan Paweł II

 

 

      Słowa Jana Pawła II przyświecają uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach od wielu lat, powodując, że nieustannie dbają o rozwój swoich zainteresowań i talentów. Dowodem na to był przepiękny koncert muzyczny pt.,, Wieczór kolęd”, który odbył się 29 stycznia 2008 r. w auli szkolnej. W koncercie tym brały udział dzieci uczęszczające do Ogniska Muzycznego prowadzonego przez pan Stanisława Prusko i panią Marzenę Jabłoński grające na pianinie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Scenariusz napisała pani Dorota Mikołajczyk.
Koncert swoją obecnością zaszczycili: ksiądz dziekan Bogusław Konopka, księża z Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, emerytowani nauczyciele oraz wielu mieszkańców miasta Ziębice, którzy chętnie włączali się do śpiewu kolęd. Młodzi wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości, dostarczyli wielu wspaniałych doznań.
Uczniowie uczęszczający do Ogniska Muzycznego, którzy grali na pianinie to:
Patrycja Bartkiewicz, Aleksander Tomczuk, Jagoda Beniuk, Agata Kołsut, Szymon Krasiński, Wiktor Noculak, Marysia Siemieniec, Roksana Grzelak, Jakub Siembida, Azam Lodhi, Aleksander Hyla. Kolędy były również grane na fletach. Zaprezentowali je Agnieszka Bober i Krystian Gałwa. Uczniowie ci byli przygotowywani przez pana Jacka Chwedeczko nauczyciela SP2. Wiersze recytowali: Agata Zając, Patrycja Bartkiewicz, Kamila Szczerban,
Krystian Gałwa, Seweryn Bachowski. Cały koncert prowadziły Weronika Gurtatowska i Wioletta Jaremko. Wieczór został zakończony piosenką ,, Przekażmy sobie znak pokoju” w wykonaniu członków koła muzycznego: Agaty Golemo, Igi Bez, Kamili Szczerban, Weroniki Gurtatowskiej, Natalii Jajor.
      Organizatorzy dziękują wszystkim za tak liczną obecność i zapraszają serdecznie na kolejne koncerty.

 

    ,,Jasełka bożonarodzeniowe" w Domu Pomocy Społecznej w Ziębicach

  17 stycznia 2008 r. uczniowie  z kl. O-VI pod kierunkiem katechetki                        R. Ziółkowskiej  i nauczycieli p.L.Sobolewskiej  i p. P..Kuś odwiedzili pensjonariuszy DPS z przedstawieniem jasełkowym, aby z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka  złożyć życzenia i wspólnie pokolędować. W ten dzień znów powrócili do nas pasterze, którzy jako pierwsi pokłonili się Jezusowi, anioł, który zaprowadził ich do stajenki i Trzej Królowie, którzy pokłonili się nisko. Swoje dary Dzieciątku Jezus złożyły również małe dzieci z klasy O. Pensjonariusze kolędowali, nawet ukradkiem ocierali łzy wzruszenia a dzieci cieszyły się ze wspólnego poczęstunku. Ten dzień pokazał, że warto znaleźć czas na  wspólne spotkanie.

 

  ,,Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga"-motto dla jednej z naszych uczennic Agnieszki Bober jedynej reprezentantki z naszego powiatu  do Finału              V Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego ,,zDolny Ślązaczek"               dla uczniów szkół podstawowych Dolnego Śląska w roku szkolnym 2007/2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdobyłyśmy III Miejsce  w  województwie!!!

     Dnia 16.01.2008r. w publicznej Szkole Podstawowej nr 118 we Wrocławiu odbyły się Finały Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży  Szkolnej w Mini Koszykówce. Udaliśmy się na nie razem z naszym trenerem p. Jackiem Ławrynowiczem    w składzie: Bafia Eliza, Cholewa Klaudia, Ziemiaszewska Magdalena, Bober Agnieszka, Wilczyńska Paulina, Szawan Brygida, Czarkowska Kamila, Cholewa Marta, Posadowska Natalia, Golemo Agata, Siemieniec Maria,Kurant Sandra, Kucharczyk Natalia. Po rozpoczęciu zawodów jako pierwsi rozegrałyśmy mecz z gospodarzami. Mecz niestety zakończył się porażką dla UKS Ziębice. Podczas kolejnych meczy spotykały się pozostałe drużyny. Potem walczyłyśmy ze Zgorzelcem( ten  mecz wygrałyśmy) i Przemkowem( niestety przegrałyśmy). Po podliczeniu wszystkich punktów zajęłyśmy trzecie miejsce. Tym razem tylko trzecie....Za rok będziemy walczyć o srebro, a kto wie, może złoto.  Musimy tylko jak mówi wasz trener: -Nie myśleć o przeciwniku i skupić się na grze! 

Jak się coś lubi  i   bardzo czegoś się chce, to trzeba dać z siebie wszystko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!       

 

           

     Wywiady       Wywiady     Wywiady    Wywiady     Wywiady      Wywiady

  W szkole wszyscy żyją już Jubileuszem Absolwentów. Nauczyciele i uczniowie szukają kontaktu z ludźmi ,którzy chodzili do naszej szkoły. W ramach ćwiczenia w przeprowadzaniu  wywiadów uczniowie  zapytali naszych nauczycieli, o to co pamiętają z dzieciństwa.                                                                                     Wywiad przeprowadziły : A.Stanowska i A.Karpińska.

1 Co Pani lubi robić w wolnym czasie?

2.Jaką książkę lubiła Pani czytać w dzieciństwie ?

3. Jaką piosenkę wspomina Pani z dzieciństwa?

4.Jaki jest Pani najlepszy taniec?

5. Co by Pani zabrała na bezludna wyspę?

6.Jaki był ulubiony pani przedmiot w dzieciństwie?

7. Czy miała Pani jakieś przezwisko w szkole?

 

ODPOWIEDZI:

  katechetka Renata Ziółkowska

1. W wolnym czasie lubię leżeć i czytać książki.

2. W dzieciństwie moją najlepszą książką były „Dzieci z Bullerbyn”

3. Moją najlepszą piosenką w dzieciństwie była piosenka pt. ,,Uśmiechnij się do słońca”

4. Moim najlepszym tańcem jest Dance, taniec w parze.

5. Na bezludną wyspę zabrałabym moją całą rodzinkę.

6. Moim najlepszym przedmiotem była fizyka.

7.  W szkole nazywali mnie „Funia”.

             bibliotekarz Edyta Sendor

1. W wolnym czasie lubię spacerować po lesie.

2. Moją najlepszą książką był „Pan samochodzik” Zbigniewa Nienackiego.

3. W dzieciństwie bardzo lubiłam piosenkę pt. „Pszczółka Maja”

4. Moim najlepszym tańcem jest Samba.

5. Na bezludną wyspę zabrałabym druty do robienia swetrów.

6. Moim najlepszym przedmiotem była geografia.

7. W szkole przezywali mnie „Serek”

 

    wicedyrektor Dorota Mikołajczyk

1. W wolnym czasie lubię czytać.

2. Moją najlepszą książką w dzieciństwie były „Dzieci z Bullerbyn”.

3.Moją najlepsza piosenką była „Dorotka”

4.Miomi najlepszymi tańcami są tańce żywiołowe.

5.Na bezludną wyspę zabrałabym telefon komórkowy, ponieważ mogłabym się z kimś skonaktować.

6.Moim ulubionym przedmiotem w szkole był W-F.

7.W szkole nie miałam żadnego przezwiska.

 

    pedagog Renata Krzyżaniak

1. Najbardziej lubię czytać.

2.Moją  ulubioną książką była „ Ania z Zielonego Wzgórza”L.M.Montgomery

3.Moimi najlepszymi piosenkami były piosenki z  zespołu „Abby”.

4.Moje ulubione tańce to tańce „disco”.

5.Na bezludną wyspę zabrałabym zapałki.

6.W szkole lubiłam język polski.

7. W szkole mówili na mnie „ Weniek”.

c.d.n.

 

*********************************************************************************************  

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Dochodowej Zabawy Karnawałowej, która odbyła sie12 .01.2008 r. za wspaniałą zabawę i szczodre serca!

     Wszystkim sponsorom, rodzicom i osobom zaangażowanym w przygotowania dziękujemy za pomoc! Uczniowie już się cieszą z  multimedialnej pracowni językowej, która zostanie udostępniona jeszcze przed feriami!

"Tyle wiemy o sobie  ile nas sprawdzono.

Mówię to Wam ze swego nieznanego serca."

 Wisława  Szymborska

 My już wiemy że mamy wielu „Przyjaciół Szkoły”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Wasze serca są wielkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niech Nowy 2008 Rok darzy Was

  wieloma miłymi niespodziankami.

życzą uczniowie

 

                                    ,,Wraz ze zmianą roku zmieniają się uczucia,

                                   wartości i doświadczenia każdego człowieka."

 

                                   Serca Przyjaciół Szkoły są  niezmienne i gorące!

Dziękujemy!

 

 


               Jak rozumiesz stwierdzenie Sokratesa:
          „ człowiek to ten, który rozpoznaje dobro i powinien je czynić ?”.
 
    Stwierdzenie Sokratesa jest czytelne, bowiem zrozumieć można z niego,
iż człowiek tym różni się od innych stworzeń, że rozróżnia dobro od zła.
Każdy powinien starać się być dobrym. Wielu ludzi postępuje zgodnie z zasadami jakiejś religii ,a większość z nich o ile nie wszystkie ,zachęcają do czynienia dobra .Myślę ,że każdy człowiek stara się być dobrym dla kogoś lub chociaż dla siebie. Stwierdzenie filozofa greckiego jest aktualne do dziś,
ponieważ mimo gonitwy za pieniędzmi , czynienie dobra jest nadal ważne i wielu ludziom sprawia przyjemność. Najbardziej jest to widoczne, gdy zdarzają się krytyczne sytuacje, klęski , powodzie .Pamiętamy czasy, gdy sami to przeżywaliśmy. Wielu pomagało nam wtedy, dając wsparcie materialne i duchowe. To jest bardzo ważne. Myślę, że gdyby słowa Sokratesa stały się myślą przewodnią każdego człowieka na świecie ,nie byłoby tyle zła, bólu i cierpienia.


                                                                         Jarosław Nowakowski
 

                         Herody w naszej szkole!!

 

Klasy czwarte wyszukiwały informacje o tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie przebrali się za kolędników, śpiewali kolędy, składali życzenia, i chwalili się pomysłami na kartkę świąteczną. Jedna z grup pokusiła się o odegranie scenki do „Herodów”. Diabeł i Anioł walczyli o duszę człowieka, który na koniec zdecydował, że weźmie życie w swoje ręce i będzie lepszy w Nowym 2008 Roku. Diabła odegrała Agnieszka Wolny, Anioła Natalia Rymsza, a człowieka Roksana Pocik. Okazało się, że tradycja Herodów znana jest i pielęgnowana w naszych domach. Kamilę Janeczek tato nauczył wierszyka, który zawsze mówi przebrany diabeł: „Jestem diabeł z Łysej Góry, jak Cię wezmę w swe pazury, za twe zbytki chodź do piekła, boś ty brzydki.” Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy dobrych postanowień na Nowy 2008 Rok. Klasom czwartym dziękujemy za pielęgnowanie pięknej polskiej tradycji świątecznej.

     

                       Świąteczny Wiersz

    ( twórczość własna jednej z uczennic)

 

  Gdy świąteczny czas nastanie,

  gdy  magiczne ujrzysz sanie,

  Usiądź sobie obok nas i przypomnij zimy czas.

        Dziadek powie-popatrzcie dzieci,

        jak choinka ślicznie świeci,

        a jak od prezentów błogo .

        Skąd-ciekawe i dla kogo?

  Każdy rozpakował swoje,

  a dzieci jest tylko dwoje!

  A gdzie reszta się podziewa!?

  Mama karpia już  nadziewa!

         Pierwsza gwiazdka, jęknął dziadek.

         Zasiadajmy już do stołu,

         pozostałe dzieci wracają z dworu .

         Już kolędę w drzwiach śpiewają

         pierwszą gwiazdkę witają!!!

 

                                               Kornelia  Wiśniewska  kl. 4a

 

 

 

 

                                                  HERODY

 

 

Herody są dorocznym wędrownym teatrem, wystawiającym niezmiennie tę samą sztukę, tragedię lub raczej tragikomedię na temat ostatnich chwil życia króla Heroda. Chciał , okrutnik, zgładzić Dzieciątko Jezus, a tym czasem stracił syna w krwawym boju i jeszcze został porwany do piekła.

Obsada aktorska: król Herod, jego hetman, żołnierze, śmierć, diabeł i inni (a wśród tych innych-Żyd, Cygan, dziad...)

Wchodzą do izby, rozstawiają kulisy, czyli dwie płachty na drągach, i już kąt zamienia się w prawdziwą scenę.

              

 

Na wejście :„Dzisiaj w Betlejem”

Gwiazdor       Przyszliśmy tu do Was z gwiazdą promienistą,

                      zdrowia winszujemy ,kłaniamy się nisko!

Tur      A witajcie na szczęście , na zdrowie ,na ten Nowy Rok!.

           Byście byli zdrowi i weseli , jak w niebie anieli cały Boży Rok!

 Anioły:      By się wam kociło ,rodziło, dyszlem do stawu

                   obróciło. Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku.

Diabły       A na piecu troje! Które najpiękniejsze ,to będzie moje!

Hetman   :  Królu Herodzie ,królu Herodzie!

                   W Betlejem nowy król się rodzi!

 

 

 

Król w koronie z błyszczącego papieru albo z cynfolii, w czerwonej kapie, z bereł (umalowana na złoto pałka do tłuczenia ziemniaków) w dłoni wychodzi zza kulis i chełpliwym głosem wychwala swoją potęgę. Jest szczęśliwy, roześmiany. Ale oto wbiega hetman w hełme z garnka, umundurowany według wyobrażenia domorosłego reżysera, i wymachując buławą z kartofla na patyku woła:

Herod                Na koń co prędzej wszyscy wsiadajcie

                          i do Betlejem miasta bieżajcie!

                        

 

 

Przerażony Herod najpierw nie może wydobć głosu, sapie,aż  wrzeszczy, krzyczy:

 

Tam dla jednego dzieciątka małego

Wszystkie wyścinajcie.(schodzi ze sceny0

Wszyscy  pozostali śpiewają :  Anioł pasterzom mówił

 

 

Na scenę wpadają żołnierze, każdy z koniem na patyku, dosiadają tych rumaków i nikną znów za kulisami. Tylko tętent kopyt coraz cichszy daje znać widowni , że się oddalają.

Po chwili przed królem na scenie zjawia się znów hetman, targa włosy na głowie i rozpaczą woła:

 

Hetman       Królu Herodzie !Okropna nowina !

                     Niosą na pałaszu głowę Twego syna! 

 Herod         Ach biada ,biada mnie Herodowi ,

                    utrapionemu wielce Królowi   !

                  O ty sługo niegodziwy ,dlaczego mego syna

                  nie ma pośród żywych?

Hetman II      Twój rozkaz wykonałem.

                    Wszystkie dziatki w pień powycinałem!

 

 

Ta makabryczna wiadomość zwala Heroda z nóg, dosłownie-tarza się po ziemi i płacząc biadoli.Gdy Herod lamentuje, zza kulis wyłania się śmierć w bieli, wysoka, z prawdziwą kosą w ręku. Skrzekliwym głosem, ale radośnie, mówi:

 

Śmierć       Caluśki świat oblazłam ,aż cię wreszcie znalazłam!

Herod          Kostusiu ,kostusiu daruj mi  życie ,

                   dam  ci za to purpury na twe chude skóry!Śmierć         Ja w purpurach nie chodziła i chodzić nie będę.

                     A teraz ci obiecuję ,że ci życia nie daruję!

Diabeł        Moja dusza! Twoje ciało!

Śmierć      A weź se dusze, ja wezmę ciało!

Diabeł        Mój Herodku, za twe zbytki ,

                   chodź do piekła, boś  ty brzydki!

                                                         Wśród nocnej ciszy...

Wszyscy:        Przez otwartej szopy ,

                       drzwi gwar cudownej pieśni brzmi:

                       Chwała Tobie ,chwała Dziecineczko mała,

                       żeś szczęśliwe przyniósł dni!

 

 

 

Dotyka kosą karku Heroda, Herod nieruchomieje. Teraz na scenie zjawia się diabeł rogaty, umorusany sadzami, szczebrzy zęby w szerokim uśmiechu, obchodzi w landasach ciało Heroda, święci je ogonem i niby je na widły bierze.

Koniec sztuki , ale nie przedstawienia.

 

 

   Za kolędę dziękujemy zdrowia ,

   szczęścia ,zdrowia Wam   życzymy

   na ten Nowy Rok ,na ten Nowy Rok!

 

  Pieśń na koniec:  W tę noc grudniową rodzi się życie...

 

    W tę noc grudniową rodzi się życie i swoim blaskiem odmieni nas.

      Patrzymy w niebo w wielkim   zachwycie, jak pierwsza gwiazdka rozjaśnia świat.

Ref.: Bo to są święta, święta radości a pod choinką

        wszystko co chcesz. Dom pełen szczęścia i drogich

        gości. Mikołaj, gwiazdka, aniołek też!

Gdy pierwsza gwiazdka nocą zaświeci, świątecznych

lampek zapłonie las. Na nią czekały rok cały dzieci, zwiastuje wszystkim świąteczny czas!

 

 

Po niewielkiej  chwili bowiem, rozpoczyna się rewia, kabaret...

Występują Żyd i Cygan. Jeden chce drugiego oszuka na jakimś handlu, droczą się wywołując śmiech widowni, nie wiadomo skąd przyplątuje się dziad, pośredniczy między nimi, wyśpiewuje różne dowcipy sentencje...

Herody. Pierwszy teatr niejednego wiejskiego dziecka.

Niezapomniany. Później, wiem to z własnego doświadczenia, żaden najprawdziwszy nie wywołuje tak wielkich wzruszeń

 

 

 

 

                Konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczną

    Samorząd Uczniowski klas młodszych zorganizował z okazji świąt Bożego Narodzenia konkurs na najpiękniej udekorowaną świątecznie klasę. Uczniowie i wychowawcy zaskoczyli wszystkich swoją pomysłowością i inwencją twórczą. Konkurs pozwolił na wymianę pomysłów i wprowadził szkołę w świąteczny nastrój. I miejsce w konkursie zajęła klasa Ib z wychowawcą p.K.Stąporek.

     dekoracja klasy I b wych.K.Stąporek

 

 

   dekoracja kl.II a wych.V.Okaj

 

 

 

                                       

 

    dekoracja klasy III a wych.A.Tomczuk

 

 

 

  

dekoracja kl.III b  wch.J.Bednarska

 

 

 

             

 

dekoracja klasy I a  wych. K.Siemieniec

 

 

 

  dekoracja kl.II b  wych.L.Sobolewska

 

 

 

 

 

Szkolne Jasełka i tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole

     Dnia 21.12. 2007 r. odbyły się Jasełka pt.: „Przekażmy sobie znak pokoju”. W jasełkach udział wzięli uczniowie kl. 0-III. Uczennice z kl.V i VI uświetniły występ śpiewem kolęd i pastorałek. Opiekunami uczniów byli nauczyciele:R.Ziółkowska, P.Kuś, L.Sobolewska. Oprawę muzyczną przygotował p.J.Chwedeczko.

Dnia 9.01.2008 r. dzieci grające w Jasełkach wezmą udział w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Bardzie, gdzie odbędzie się konkurs na najpiękniejsze przedstawienie bożonarodzeniowe.

 

             Słowo Daję 2007  w naszej szkole

         Już po raz drugi odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach Ogólnopolski Konkurs Słowo Daję  organizowany przez  Wydawnictwo „Nowa Era” i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod przewodnictwem profesora Jana Miodka.

Konkursowi temu patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz władze Wrocławia. Zgłoszenia do konkursu przesłało 40 ośrodków metodycznych w całej Polsce.

  Celem konkursu jest:

-       rozbudzanie zainteresowania uczniów językiem ojczystym,

-       popularyzowanie poprawnej polszczyzny, szczególnie w pisaniu               i opowiadaniu,

-       doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych i interpunkcyjnych,

-        rozwijanie językowych uzdolnień dzieci,

-        pozyskiwanie sojuszników w krzewieniu kultury języka wśród uczniów.

          Dnia 6 listopada 2007 roku odbył się I Etap Konkursu - część pisemna. Przystąpiło do niego 37 uczniów z klas piątych i szóstych. Gościem honorowym i przewodniczącym komisji konkursowej był pan Adam Tatarski- zasłużony nauczyciel polonista, obecnie na emeryturze, popularyzator pięknego wysławiania się i znawca języka polskiego w naszym środowisku lokalnym.

 Czuwał, aby uczniowie skupili się na rozwiązywaniu  testu składającego się  z zadań zamkniętych i otwartych. Uczestnicy konkursu mieli możliwość zdobycia 40 punktów ( 25pkt.- zadania zamknięte, 15pkt.- za napisanie opowiadania).

      Część ustna odbyła się 14 listopada 2007 roku. Zadaniem uczniów było przygotowanie i zaprezentowanie opowiadania na jeden z wylosowanych tematów. Czas wypowiedzi nie mógł przekroczyć 3 minut. W części ustnej można było zdobyć 10pkt. (5- treść, 5- wykonanie).

         Prace pisemne oraz wyniki części ustnej etapu szkolnego zostały przesłane do koordynatora powiatowego PODN Ząbkowice Śl. Powiatowa Komisja Konkursowa zakwalifikowała do etapu rejonowego następujących uczniów naszej szkoły:

·        Eliza Bafia

·        Agnieszka Bober

·        Klaudia Cholewa

·        Wioleta Jaremko

·        Adam Kruk

·        Aleksandra Szkolarz


II Etap KONKURSU
odbędzie się 8 stycznia 2008 w wyznaczonym przez Koordynatora Rejonowego miejscu.

    

I miejsce w Mini Koszykówce Dziewcząt w Strefie Wałbrzyskiej

w rękach uczennic z SP 2 z Ziębic

 

        13XII07 r. grupa dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach reprezentująca UKS ,,Dwójka” Ziębice osiągnęła  wielki sukces, zdobywając

 I miejsce w Finale Stery Wałbrzyskiej Mini Piłki Koszykowej Dziewcząt. Rozgrywki finałowe odbyły się w Boguszowie –Gorce. Zawodniczki przeszły zwycięsko przez etap gminny i powiatowy pokonując w finale dotychczasowego lidera-drużynę Boguszów-Gorce 16:4.

Koszykarki z ,,Dwójki” zawdzięczają swój sukces wspaniałemu trenerowi panu Jackowi Ławrynowiczowi, którego zapał i entuzjazm są nieocenione.

   

   Spotkanie z H.CH.Andersenem w szkolnej bibliotece dla dzieci z Przedszkola na Orlej Polanie połączone z zajęciami w pracowni komputerowej.

12 XII 2007 r. dzieci z ,,Przedszkola na na Orlej Polanie" z grupy średniaków i starszaków odwiedziły szkolną bibliotekę . Obejrzały przedstawienie do bajki H.Ch. Andersena ,,Brzydkie kaczątko" przygotowane przez uczniów klasy VIb pod kierunkiem bibliotekarza p.E.Sendor. Poznały dalsze losy głównego bohatera w oparciu o prezentacje multimedialną i na koniec w nagrodę za to ,że tak uważnie słuchały czytanej książki mogły malować ilustracje na komputerze w programie Paint  w pracowni komputerowej.

  

   Ogólnopolska Akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom"  w naszej szkole

W rocznicę Polskiego Nobla dla Patrona Szkoły. Czytanie nowel "Latarnika" i ,,Janka Muzykanta" z Burmistrzem Ziębic i zaproszonymi gośćmi  w ramach Ogólnopolskiej Akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom"

 

Czas jak rzeka wartko płynie,

Każda moda kiedyś minie,

lecz jest jedna co zostanie.

Jaka? Moda na czytanie.

 

Modzie minąć tej nie dają i książki czytają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach.

    Do tradycji szkoły należy organizowanie wystawy i czytanie fragmentów książek Henryka Sienkiewicza  w dniu 5 grudnia dla uczczenia rocznicy nadania Literackiej Nagrody Nobla, którą pisarz i Patron szkoły otrzymał w 1905 r. W tym roku uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ wystawie organizowanej przez bibliotekarza p.E.Sendor towarzyszyła prezentacja multimedialna będąca oprawą do wspólnego czytania w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Burmistrz Ziębic p.A.Herbowski czytał wspólnie z uczniami klas VI „Latarnika”. Kiedy Inwokację z „Pana Tadeusza” recytował z pamięci bardzo zaimponował młodzieży. Pan Jarosław Żurawski dyrektor Muzeum Sprzętu i Gospodarstwa Domowego czytał z klasami V  nowelę  ,,Janko Muzykant”. Aby przybliżyć trudny i smutny tekst wykorzystano w prezentacji PowerPoint ilustracje z komiksów malowanych do tej noweli przez uczniów z innych szkół sienkiewiczowskich z całej Polski. Do wspólnego czytania włączył się również p. Mirosław Masłowski dyrektor ZCK, który czytał Janka Muzykanta z klasami IV. Atmosfera jaką wprowadzili zaproszeni goście sprzyjała skupieniu i to, że uczniowie zebrani w auli szkolnej śledzili z uwagą losy głównych bohaterów potwierdza, że dawanie przykładu przez dorosłych jest najlepszym sposobem na kształtowanie szacunku do książki i ojczystego języka. To, że zaproszeni goście nie ukrywali tremy dowodzi ,że wszyscy bez wyjątku przeżywali to spotkanie, każdy na swój sposób. Panią bibliotekarkę najbardziej cieszyły pytania, które zadawali  uczniowie klas IV po prezentacji. Oznacza to ,że wykorzystywanie technologii informacyjnej nie wystarcza do  odszukania wszystkich odpowiedzi i książka jest nadal bardzo ważna w zdobywaniu wiedzy.

                              

                         zDolny Ślązaczek

        W tym roku odbył się po raz piąty Dolnośląski Konkurs  Interdyscyplinarny dla Uczniów Szkół Podstawowych ,,zDolny Ślązaczek".

          Etap szkolny odbył się 24.10.2007r. W Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach wzięło w nim  udział 33 uczniów z klas V-VI. Do etapu powiatowego, który odbył się dnia 21.11.2007 r. zakwalifikowały się cztery osoby:

  Ksenia Frydrych kl.VI b - 24 p. na 25 możliwych

  Agnieszka Bober kl.VIa - 23p.

  Krystian Gałwa kl.V - 22p.

  Seweryn Brachowski kl.Va-22p.

    Jesteśmy dumni, że tak zdolni uczniowie mogli reprezentować naszą szkołę. Okazało się że z naszego powiatu brało udział tylko 16 osób. Etap powiatowy odbył się w Ząbkowicach Śl., do którego również zaproszono powiat strzeliński. Łącznie konkurs pisało 34 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Agnieszka Bober z kl. VI a .

          

     Będzie reprezentować Szkołę Podstawową nr 2  w  Ziębicach i jak okazuje się również nasze miasto i powiat. Kolejny etap konkursu odbędzie się 19.01.2008 roku we Wrocławiu. Życzymy Agnieszce Bober, aby udział w konkursie, był dla niej kolejną wielką przygodą w świecie wiedzy!

   

Światowy Dzień Pluszowego Misia

   Uczniowie z klasy VI b z Aktywu Bibliotecznego przygotowali prezentację multimedialną dla uczniów klas O do bajek z różnych krajów europejskich. Potem przeszły do czytelni ,gdzie na uczniów czekały już czasopisma dla dzieci. Największą popularnością cieszył się Kubuś Puchatek. Dzieci pięknie opowiadały wybrane przez siebie ilustracje i w nagrodę przeszły do pracowni komputerowej i zwiedziły korzystając z Internetu -Muzeum Dobranocek . zapamiętały adres:

   www.muzeumdobranocek.pl.

 

    

    Wspólne czytanie w klasach I-III w ramach akcji

        ,,Cała Polska czyta dzieciom"

   Biblioteka szkolna przygotowała seans czytania i oglądania przeźroczy .Dzieci poznały ,,Doktora Dolittle i jego zwierzęta” H.Loftinga. Wspólne czytanie bardzo spodobało się dzieciom, o czym świadczyło zainteresowanie książką wśród czytelników ,którzy przychodząc do wypożyczalni pytali ,gdzie mogą poszukać kolejne przygody Doktora Dolittle.

   

Spotkanie z Honorowym Obywatelem Ziębic Tadeuszem   Tellerem

 24 X 200 7 r. członkowie zespołu kresowego znaleźli się wśród uczniów zaproszonych na spotkanie z Tadeuszem Tellerem, który również jest Kresowiakiem, pochodzi z Polesia,  mieszaka we Wrocławiu   i jest Honorowym obywatelem miasta Ziębice. Wpisał się w architekturę miasta wieloma projektami, a pomnik Orła Piastowskiego należy do najbardziej udanych  w Ziębicach. Znany jest w całej Europie.. więcej  w linku: biblioteka.

    

    Śmierć naszej koleżanki Kamili Wojtysiak z kl.Va w pożarze.

      Dnia 18.10.2007 o 3 rano odeszła od nas nasza koleżanka, przyjaciółka oraz uczennica naszej szkoły Kamila Wojtysiak. Zginęła w pożarze  wraz  z rodzicami, uratował się tylko jej brat Erwin. W tym samym czasie klasy szóste były na wycieczce  i jeszcze nie wiedziały o tym  że Kamilka nie żyje. Dopiero rano na śniadaniu każdy zobaczył zapłakaną, smutną twarz uczniów. Nie było osoby która by nie miała łzy w oczach. Trudno nam było się pozbierać, ale wiemy ,ze najtrudniej jest Erwinowi, który stracił siostrę i rodziców.

    23 października 2007 r. nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pogrzebie Kamili Wojtysiak -uczennicy naszej  szkoły z kl.Va, która zginęła tragicznie wraz z rodzicami  w pożarze pozostawiając brata Erwina, którego tego dnia wszyscy swoją obecnością  i modlitwą chcieli wspierać w tych trudnych i smutnych chwilach.

    

 Uroczysta Akademia w szkole z okazji Święta Niepodległości

     Dnia 10 listopada  2007 r. na pierwszej lekcji miała miejsce podniosła uroczystość, która uświetnić miała 87 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasa VIb pod kierunkiem p.M.Prytys. zaprezentowała  dyrekcji, nauczycielom i uczniom klas IV-VI utwory poetyckie, fragmenty prozy i pieśni, komentujące długą i żmudną drogę Polaków ku niepodległości Szczególnie przejmująco zabrzmiały wersy „Hymnu do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego i pieśni takie jak: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Boże coś Polskę”. W ciszy i skupieniu zgromadzeni wysłuchali na zakończenie pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską...”
   Pan Dyrektor, dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreślił jego wartość dydaktyczną, wychowawczą i artystyczną.

 

 Wycieczka do Warszawy szlakiem Henryka Sienkiewicza. Wyjazd   refundowany przez MEN

„ Szlakiem twórczości Henryka Sienkiewicza”

          45 – osobowa grupa uczniów klas szóstych wraz z opiekunami odbyła w dniach 17- 18 października   2007 r. niezapomnianą wycieczkę edukacyjną . Środki na dofinansowanie wyjazdu uczniów do Warszawy szkoła pozyskała z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Już w czerwcu napisany został wniosek, który rozpatrzono pozytywnie,  dzięki czemu chętni najstarsi  uczniowie szkoły mogli wziąć udział w tej niesamowitej i niecodziennej lekcji patriotyzmu. Pomysłodawczyniami i inicjatorkami tego przedsięwzięcia były  nauczycielki: pani Edyta Sendor  i pani Marzena Tworek.17 października 2007r. o godzinie 3 .00 spod budynku Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszył autokar z uczniami klas szóstych wraz z wychowawcami – Grzegorzem Bartkiewiczem , Marzeną Tworek i Małgorzatą Prytys .Mimo bardzo wczesnych godzin rannych humory wszystkim dopisywały i nikt nie myślał o spaniu. Pierwszy dzień wycieczki zarezerwowany był na zwiedzanie Sejmu ,gdzie oczekiwała nas pani Dorota Ostrowska z klubu Platformy Obywatelskiej. Na miejscu byliśmy trochę wcześniej, więc mieliśmy czas na pamiątkowe zdjęcia przed Sejmem . Przy okazji mieliśmy szansę porozmawiać z twórcą gadu – gadu oraz z samym liderem PSL-u – W.Pawlakiem . Nie trwało to zbyt długo, ponieważ czekał już przewodnik , który oprowadził nas po budynku Sejmu i Senatu Polski .Pokazał nam Salę Posiedzeń i Salę Kolumnową, oraz opowiedział o pracy senatorów i posłów Potem pojechaliśmy zwiedzać Łazienki Królewskie, jedne z największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy ,na terenie którego znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myśliwiecki, Pałac na Wyspie, amfiteatr, Nowa Oranżeria, Stara Pomarańczarnia, Belweder, Obserwatorium Astronomiczne , pomnik słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina (jednego z najbardziej znanych polskich pomników) oraz pomnik naszego patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Zatrzymaliśmy się przy nim na chwilę  i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się na Plac Zamkowy, gdzie podziwialiśmy kolumnę króla Zygmunta III Wazy. Potem skierowaliśmy się do Archikatedry Św.Jana -miejsca koronacji królów polskich .W tym  najstarszym gotyckim kościele w Warszawie, w podziemiach  znajduje się wiele nagrobków wybitnych Polaków . Spoczywają tam Stanisław August Poniatowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Mościcki, Gabriel Narutowicz oraz Henryk Sienkiewicz. Przy grobie pisarza złożyliśmy wiązankę kwiatów i  uczciliśmy jego pamięć minutą ciszy. Nieopodal katedry znajdowały się stare kamieniczki ( w jednej z nich mieszkał nasz patron) . Wyprawa na Rynek Starego Miasta (miejsce wpisane do światowego dziedzictwa kultury UNESCO) czyli miejsca, które zostało najstaranniej odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej, pozwoliła nam poznać najbardziej znane uliczki stolicy ,np. Zapiecek, Strome Schodki. Obejrzeliśmy także Barbakan ,czyli bramę wjazdową na Stare Miasto pełniącą w przeszłości strategiczną funkcję w systemie miejskich murów obronnych. Dalej zatrzymaliśmy się  przed Pomnikiem Małego Powstańca, który jest hołdem dla najmłodszych uczestników powstania warszawskiego i upamiętnia  bohaterską walkę warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego. Zmęczeni i pełni wrażeń ruszyliśmy do hotelu na wodzie. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku Syrenki , który po wielu przeprowadzkach wrócił na swoje pierwotne miejsce czyli centrum Starego Miasta. Udając się na odpoczynek podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy. W drugim dniu, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy na dalszą wędrówkę . W programie pozostało nam zwiedzanie Zamku Królewskiego będącego symbolem państwowości polskiej , pomnikiem historii i kultury narodowej. Obejrzeliśmy tam najciekawsze i najbardziej cenne sale , poznaliśmy historie i legendy związane z poszczególnymi miejscami. Wizyta w zamku zakończyła się spacerem  po Placu Zamkowym oraz odpoczynkiem pod kolumną Zygmunta III Wazy. Następnie udaliśmy się na Plac Teatralny, gdzie podziwialiśmy Teatr Wielki .To tutaj miały  miejsce odczyty i uroczystości jubileuszowe Henryka Sienkiewicza  . Cóż to byłaby za wycieczka bez odwiedzenia najważniejszego miejsca dla każdego Polaka- Grobu Nieznanego Żołnierza. To tu cały  naród polski skład hołd   żołnierzom, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny,. To  miejsce szczególnej czci narodowej. Około godziny 12.00  co dzień odbywa się uroczysta zmiana warty. Dla uczestników naszej wycieczki było to niecodzienne wydarzenie. Przedstawiciele klas oddali hołd a następnie złożyli pod pomnikiem biało – czerwoną wiązankę kwiatów .W tej chwili zadumy czuliśmy przynależność  do naszego narodu i kultury. W końcu przeszliśmy  do Ogrodu Saskiego, który jest jednym z najładniejszych warszawskich ogrodów. Przedostatnim punktem programu naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Ten fantastyczny i okazały budynek do dzisiaj pozostaje najwyższą budowlą naszej stolicy. Na zakończenie, Traktem Królewskim udaliśmy się do Wilanowa . Nie zwiedziliśmy jego wnętrz, ale mogliśmy podziwiać jego piękne ogrody.  Zwiedzenie Warszawy było okazją do wyrabiania obowiązku troski o dziedzictwo narodowe, umocniło w nas poczucie tożsamości narodowej, oraz uświadomiło nam poświęcenie  poprzednich pokoleń Polaków dla Ojczyzny. Przekonaliśmy się ,że nasza stolica jest największym skupiskiem dóbr narodowych i obywatelskich  .  Poznanie pamiątek narodowych uświadomiło nam, że powinniśmy być dumni z tego, co odziedziczyliśmy po przodkach. Ponadto żaden europejski kraj nie ma tyle przykładów chwalebnych czynów obywateli i ponadczasowego piękna i tylu obrońców  duchowych wartości. Mogliśmy się o tym przekonać uczestnicząc właśnie w tej wycieczce. Poznaliśmy ciekawych ludzi i nauczyliśmy się tego, czego nie dają zwykłe lekcje historii. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę .Spacerując starymi uliczkami miasta Warszawy mogliśmy się przenieść  w inne lata , ,bo  w tym mieście bieg historii czuje się na każdym kroku, mówi o niej każda kamieniczka ,każdy zaułek ,każdy pomnik .Każda ulica ma swoją  odrębną historię Poznaliśmy miejsca, gdzie w przeszłości  rozstrzygały się najważniejsze wydarzenia dla Polski. Organizatorzy wycieczki  cieszą  się ,że cele naszej  wyprawy zostały  zrealizowane a uczniowie żałują ,że wycieczka nie trwała dłużej .Na pewno jeszcze kiedyś  wrócą do tego miasta. Niestety  nie udało nam się spotkać z wnuczką  naszego Patrona szkoły -panią Marią Sienkiewicz. Zachorowała .Mamy jednak nadzieję ,że jeszcze kiedyś będzie okazja ku temu, aby móc wysłuchać monodramu  „Mój dziad Henryk” w jej wykonaniu ,bowiem pani Maria jest emerytowaną aktorką. Życzymy jej powrotu do zdrowia.

     

     Ślubowanie uczniów klas pierwszych

       Wielkim wydarzeniem  dla każdego pierwszaka jest zawsze Ślubowanie Uczniów Klas I. Przez cały miesiąc poznawali szkołę i wszystkich jej pracowników, przygotowali dekorację w swojej klasie, poznali regulamin szkoły,wspólnie wypracowali regulamin klasy, poznali swoich kolegów ,wykazywali swoim zachowaniem ,czy znają zasady kulturalnego zachowania, przygotowywali krótki program artystyczny a przy tym codziennie uczyli się .jak na pierwszaków bardzo ciężko pracowali i zasłużyli na Pasowanie,które odbyło się 10 X 2007r. w obecności wzruszonych rodziców i zaproszonych gości. Pierwszaki zdały celująco krótki egzamin przygotowany przez starszych kolegów ,którzy zadawali im różne pytania.Okazało się również ,że uczniowie klas I bardzo dużo już wiedzą o Patronie szkoły Rodzice mogą być z nich naprawdę dumni!

Wycieczka klas młodszych do  kopalni złota w Srebrnej Górze    podczas  Festiwalu Naukowego

 12 X 2007 r. uczniowie klas II i III zwiedzili Twierdzę śmiertelnych pułapek w Srebrnej Górze.

Uczniowie dowiedzieli się, że nazwa Srebrnej Góry wywodzi się od kopalń srebra, w których pozyskiwano ten kruszec od XIII do XVII wieku. Ponad wsią, na Przełęczy Srebrnej, cesarz pruski Fryderyk II wzniósł fortecę, która obecnie jest architektonicznym zabytkiem.

Maszerując grzbietem Gór Sowich, uczniowie usłyszeli od przewodnika, że stąpają po najstarszych skałach w Polsce, których wiek szacowany jest na około 2,7 miliardów lat!

   

Uroczysta Akademia w szkole z okazji Święta Edukacji Narodowej

11 października 2007 r. lekcje w szkole były skrócone ,bo tego dnia inicjatywę przejęli uczniowie .Przygotowali  program artystyczny dla wszystkich pracowników szkoły. W programie zaprezentowały się Samorząd Uczniowski, Koło Recytatorskie, Koło Polonistyczne i Muzyczne.Jak zwykle nie zawiódł zespół wokalny prowadzony przez p.Jacka Chwedeczko ,który w związku z powyższym musiał być wtajemniczony w repertuar utworów   znanych polskich piosenkarzy, do których  uczniowie zmienili słowa i na znane melodie wyśpiewali podziękowania  niemalże jak z nut !Był nawet akcent muzyki ludowej, podczas znanej piosenki o jabłuszkach  rumianych  wszyscy uczestnicy akademii zostali obdarowani najpiękniejszym jabłkiem w myśl zdrowej szkoły ,do jakiej chodzimy. Na koniec tradycyjnie już jak co roku  dzieci ze świetlicy szkolnej wręczyły pracownikom szkoły przepiękne ,własnoręcznie wykonane laurki,na które  tak bardzo co roku czekają wszyscy nauczyciele! Wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty wzięli również udział w Gminnych obchodach tego święta ,które odbyło się dzień później w ZCK. Burmistrz miasta p.Antoni Herbowski po krótkim przemówieniu przystąpił do najmilszego punktu tego wieczoru. Wręczył nagrody najbardziej aktywnym i zasłużonym nauczycielom ze wszystkich szkół. Wśród nich byli nauczyciele z naszej szkoły p.Grzegorz Bartkiewicz i p. dyrektor Dorota Hirkowska.

    Tego też dnia nagrodzono kwiatami p.J.Lacel-byłą panią dyrektor naszej szkoły, która otrzymała Medal edukacji Narodowej ,który odbierze podczas inauguracji w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

    Akcentem artystycznym był Koncert Muzyczny przeplatany recytacją wierszy  przygotowany wspólnie  przez naszą szkołę i Ognisko Muzyczne pod kierunkiem p.St.Prusko.

  

 Impresje Kresowe w ZCK. Występ dzieci z zespołu ,,Dwójeczka"

    

                Kolejnym wielkim wydarzeniem kulturalnym i patriotycznym ,które uświetnił zespół „Dwójeczka” ,10 .10.2007 r.,było Spotkanie Kresowian w ZCK ,którego głównym inicjatorem było Ziębickie Koło PCK z prezesem Alicją Mędlarską, od wielu lat związaną z Kresami. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości :konsul Białorusi p. L.Świderek, samorządowcy, ekipa telewizyjna z red.Grażyną Orłowską-Sondej oraz Honorowy Obywatel Ziębic-Tadeusz Teller, mieszkańcy Ziębic i najważniejsi: Kresowianie, którzy ,na skutek różnych wydarzeń ,żyją dzisiaj na terenie naszej gminy. To dla nich nasze dzieci przygotowują się bardzo sumiennie ,bo od Kresowiaków nauczyły  się ,że należy, cokolwiek się robi ,robić to jak najlepiej ,albo nie zabierać się do pracy w ogóle.  Kresowiak wkłada w to co robi całe swoje serce... Podczas inauguracji Gminnych Obchodów Święta Edukacji Narodowej  docenił profesjonalizm i zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach burmistrz miasta p.A.Herbowski , który zaprosił ich na spotkanie z władzami miasta. Dla młodych obywateli  będzie to wielkie przeżycie. Już teraz angażują się  w życie kulturalne szkoły i miasta .

Czym skorupka nasiąknie za młodu na starość tąpnie... czym ...czas pokaże ...Jeśli jednak nie zapomnimy, skąd się wywodzą nasze korzenie,  możemy być spokojni o  naszą przyszłość.  Przyszłość, która jest w rękach właśnie tych najmłodszych członków zespołu.

   

 Konkurs Poezji Religijnej i Patriotycznej

     5 października2007 r. zakończyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej i Patriotycznej, w których  zwyciężyły Maria Siemieniec z kl. Va i Kamila Szczerban z kl.Vb.       11 października 2007 r. reprezentowały naszą szkołę w   Ząbkowicach Śląskich  i chociaż tym razem nie zajęły żadnego miejsca obiecały ,że za rok znów wezmą udział .                   Dlaczego?  Po prostu lubią poezję...

     

Szkolny Plebiscyt na Najlepszą Książkę Roku 2007

     Wyniki Szkolnego Plebiscytu na Najlepszą Książkę Roku 2007 w SP 2 Ziębice

     26 września  2007 r. w szkole Aktyw Biblioteczny zaakcentował obchody Europejskiego Dnia Języków. W każdej klasie rozwieszono wyszukane wcześniej  różne przysłowia w języku angielskim i niemieckim. Warunkiem wyjścia z każdej klasy było odczytanie przez wszystkich uczniów  i powtórzenie po nauczycielu całego przysłowia.

       Na przerwach odbywała się Słodka Loteria Językowa. Wcześniej wszyscy zostali powiadomieni ,że pieniądze z loterii zostaną przeznaczone na zakup tych książek ,które wygrają w zorganizowanym z tej okazji Plebiscycie na Najlepszą Książkę Roku 2007 .

Aktyw Biblioteczny  rozprowadzał po 1zł losy z cukierkami i zwrotami w obu językach. Uczniowie mogli zmierzyć się obcymi zwrotami ,ale również utrwalić ,te które już poznali na lekcjach. Chociaż uzbierano tylko 58 zł wszyscy zgodnie stwierdzili ,że takich akcji mogłoby być więcej  . Należy jednak takie akcje mocniej nagłośnić ,bo wiele osób twierdziło ,że nie wiedziało nic o loterii.

     Znów potwierdza się powiedzenie: Reklama dźwignią sukcesu.

 

A oto wyniki plebiscytu. Za uzbieraną sumę zakupimy „Pamiętnik Jedynaczki” Hanny Kowalskiej-Pamięta i „Nowe przygody Mikołajka” Jeana Jacques Sempe. Brakującą sumę pokryje Rada Rodziców.

 

                   Najwięcej głosów zdobyły tytuły:

 

1.Hanna Kowalska-Pamięta : Pamiętnik jedynaczki.

 

"Pamiętnik jedynaczki" to niezwykle zabawna, a zarazem przenikliwa opowieść napisana z perspektywy dorastającej dziewczyny. Autorka książki w znakomity sposób oddała jej uczucia i emocje, oswajając jednocześnie lęki i obawy związane z wchodzeniem w świat dorosłych.

 

2.Małgorzata Musierowicz:Jeżycjada

3. Jean Jacques Sempe :  Nowe przygody Mikołajka.

Nowa książka o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie na rynku książki dziecięcej w tym roku. Tom zawiera osiemdziesiąt niepublikowanych dotąd historyjek ilustrowanych zabawną i niezapomnianą kreską Sempégo. Zapraszamy na spotkanie z Mikołajkiem, Rufusem, Alcestem i ich kolegami, których perypetie rozśmieszają kolejne już pokolenie czytelników.
Książka otrzymała wyróżnienie główne w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2005.

 4.   C.S.Lewis :Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa

 Zwykła zabawa w chowanego kończy się niesamowitym odkryciem! Łucja i jej rodzeństwo chowają się w starej szafie i nagle wkraczają do zaczarowanego Królestwa Narnii. Tu czeka na nich niesamowita przygoda?

 5. Joanne K. Rowling :  Harry Potter i Książę Półkrwi.

 Harry Potter i jego przyjaciele trafiają nie tylko na szósty rok nauki w Hogwarcie, ale znajdują się też w samym centrum walki z odrodzonym Sam-Wiesz-Kim. Mroczny tom szósty pełen jest nie tylko dramatycznych wydarzeń, ale i miłosnych przygód, które pokażą nam niektórych bohaterów w zupełnie...

 6.John Ronald R. Tolkien : Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata znalazła drogę do serc czytelników na całym świecie, również w Polsce.

 7. Eric-Emmanuel Schmidt: Oskar i Pani Róża

 Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie?, może nawet zmieni Wasze życie...
Książka ta zainspirowała Otylię Jędrzejczak, do przekazania złotego medalu...

 8.Onichimowska Anna: ALEKSANDER .

Aleksander ma 7 lat. Mieszka w domu z ogródkiem razem z mamusią, tatusiem, swoim młodszym rodzeństwem: Izą i Filipem oraz z żółwiem Wacusiem. Kątem pomieszkuje u nich Magnus - mały, z brodą, w czerwonej czapce, a w ogródku niebieski smok. Wszyscy razem lubią jeździć na wieś, do dziadka.
Zbiór krótkich opowiadań dla dzieci młodszych.

 

                                             bibliotekarz: Edyta Sendor

   

    Szkolne Biegi  Przełajowe

   Nowy rok sportowy zainaugurowano kolejnymi zawodami ,w których uczniowie mogli zmierzyć się z kolegami z klasy ,ale również z samym sobą! Warto bowiem wiedzieć ,w jakiej dyscyplinie jesteśmy dobrzy a nad czym powinniśmy pracować jeszcze więcej. Wszak ćwiczenie czyni mistrza!

    

     Sprzątanie świata 2007  w naszej szkole

 16 września ,chociaż była to sobota wszyscy uczniowie naszej szkoły chętnie szli do szkoły. Tego dnia włączyliśmy się już po raz kolejny  do akcji sprzątania świata. Zajęcia tematyczne dotyczyły oszczędności energii elektrycznej, a zaczarowanym słowem, czyli najważniejszym hasłem i  królową dnia była żarówka.

   

 

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

      3 września pani dyrektor Dorota Hirkowska powitała wszystkich uczniów ,rodziców i nauczycieli na uroczystym rozpoczęciu  nowego roku szkolnego. Najmilsze słowa skierowała do pierwszoklasistów a starszych uczniów zobowiązała do tego ,aby zaopiekowali się młodszymi kolegami. W swoim przemówieniu nawiązała również do wydarzeń z 1 września 1939 r. ,abyśmy wszyscy docenili ,że my możemy rozpocząć ten kolejny rok pracy bezpiecznie i z zadowoleniem ,bo nasza szkoła jest coraz lepiej wyposażona  a ofert  zajęć pozalekcyjnych  jest tak wiele ,że każdy uczeń  może rozwijać się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

    

Dożynki w Raczycach. Występ Zespołu Kresowego ,,Dwójeczka"  

    

      2 września 2007 r. Zespół Kresowy ,,Dwójeczka"  uświetnił swoim występem Dożynki w Raczycach .Wesołe dialogi przeplatane piosenkami lwowskimi i kresowymi bardzo podobały się mieszkańcom Raczyc i zaproszonym gościom.Nawet przejeżdżający niedaleko  pociąg nie zagłuszył śpiewających dzieci. Wielkie wrażenie zrobiły stroje  dzieci tańczących „Ukrainę”. Największe słowa uznania należą się najmłodszym członkom zespołu z klasy pierwszej i zerowej.

       Ludowym akcentem  członkowie zespołu pożegnali lato i wakacje...

                                                   poprzednia            następna